Šta je kašalj
Kašalj se sastoji od tri faze: udisanja, izdisanja i automatskog otpuštanja vazduha iz pluća, obično propraćenog prepoznatljivim zvukom. Kašalj obično nastaje zbog smetnji respiratornog sistema, gušenja, pušenja, zagađenosti vazduha, astme, reakcija slivanja iz nosa, hroničnog bronhitisa. Razumevanje anatomskih, fizioloških i patofizioloških aspekata kašlja je neophodno za odgovarajuću dijagnozu i lečenje pacijenata sa kašljem. Kod većine osoba akutni kašalj je obično sekundarni u odnosu na virusnu infekciju gornjih disajnih puteva, dok je hroničani kašalj obično posledica hroničnog bronhitisa ili postnazalnog curenja. Kod preostalih osoba , da bi se utvrdio uzrok kašlja, neophodno je sistematski razmatrati anatomska mesta na kojima se stvara refleks kašlja.
Definitivno lečenje kašlja zavisi od utvrđivanja njegovog tačnog uzroka , a zatim se započinje specifična terapija osnovnog poremećaja. Tek kad uzrok kašlja ostaje nepoznat ili kada kašalj ne vrši korisnu funkciju i njegove komplikacije predstavljaju potencijalnu opasnost za pacijenta, treba razmotriti simptomatsko lečenje. Preparate protiv kašlja i za iskašljavanje ne bi trebalo uzimati istovremeno.
Pacijente sa kašljem možemo podeliti na one sa akutnom, obično virusnom bolešću i one sa hroničnom bolešću. Akutni kašalj predstavlja najčešći pojedinačni uzrok savetovanja pacijenata u domovima zdravlja, dok je hronični kašalj jedan od najčešćih razloga obraćanja lekarima specijalistima respiratorne medicine. Kod oba sindroma , osetljivost na kašalj je pojačano regulisana. Upala koja dovodi do akutnog kašlja lokalizuje se u grlu i velikim disajnim putevima, dok poreklo kašlja kod hronične bolesti može voditi poreklo iz jednjaka, nosa ili sinus, što je često osnova problema u dijagnozi i lečenju.
Prva pomoć u lečenju ove dve vrste kašlja su sirupi iz linije Bronhoklir sirupa za odrasle osobe i Lekovito carstvo za decu.